Odpověď moringy na zákeřnou cukrovku
Je všeobecně známo, že z diabetického onemocnění se stala celosvětová epidemie. Určitě jste se s tímto onemocněním setkali i vy nebo váš blízký.
Lidé se musí tomuto onemocnění přizpůsobit a při závažnějších formách jim ztrpčuje život pravidelná dávka inzulínu. Ale iv tak konzervativně vnímané léčbě lze pomoci něčím novým, obohatit ji a zefektivnit. Řeč je samozřejmě o moringe.
Každý rok u nás onemocní více než 350 000 lidí diabetes mellitus, přičemž tendence je hrozivě stoupající.
Pokud by měl současný trend pokračovat, byl by v roce 2050 každý třetí muž a téměř 40 procent žen postižených diabetes.
Přibývá také počet dětí s onemocněním získaného diabetu typu II, který se v minulosti nazýval diabetem dospělých, protože jím byli postiženi pouze starší lidé.
Prevence je důležitá
Prevence proti diebetes je známá pod heslem „ujít cukrovce“. I takto pojmenovávají lékaři metodu prevence. Propagují aktivní pohyb. Pomůže samozřejmě také správná životospráva, méně sladkého jídla, bílé mouky a tuků živočišného původu.
Samotné onemocnění je již delší období pod drobnohledem vědců a diabetologů.
Vědci stále zkoumají snížení hladiny cukru v krvi u pacientů s onemocněním diabetes a velmi často se při vývoji účinnějších látek setkají s moringou.
Moringa fascinuje odborníky na diabetes
Profesor Wolfgang Vierling z Technické univerzity v Mnichově například informoval, že listy moringy obsahují složky snižující hladinu cukru v krvi. Chrom přítomný v moringu pomáhá znásobit účinek inzulínu a podporuje absorbci glukózy z krve.
Samozřejmě, jako iv jiných oblastech vznikají různé mýty o zázračném použití moringy, v souvislosti s cukrovkou tomu není jinak. Samotná moringa není odpovědí na rozsáhlé potlačení této nemoci. Nebýt však například léčitelů z Indie, vědci by nemohli zjistit její aktivní složky, které lze kombinovat s klinickou léčbou diabetesu. Faktem je, že v rostlinném světě nenajdete nic účinnějšího na diabetes než je moringa.
Také v univerzitní nemocnici v Dakaru a Senegalu se ptali pacientů s diabetes na užívání různých léčivých rostlin. Z celkem 41 rostlin byla moringa z 65,9 procent nejčastěji uváděným prostředkem.
Testování pod drobnohledem
Portál sciencedirect informoval o množství výzkumů, které daly za pravdu mnoha předchozím vědeckým badatelům. Egyptští vědci účinky moringy testovali na potkanech, které se běžně v takových laboratořích používají. Dospěli k velmi zajímavým závěrům. Extrakt z moringy způsobil u testovaných subjektů snížení hladiny glukózy z 380 procent na 145 procent, tedy jejich hladina cukru v krvi byla snížena až dvakrát a půlkrát. Zároveň se v jejich krvi zvýšila hladina velmi důležitého antioxidantu a to konkrétně glutationu z 22 na 73 procent.
V nedávné studii Lékařské univerzity Hainan v Číně, zveřejněné v prestižním magazínu Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, dokázali vědci potvrdit antidiabetický účinek moringy. Rozsáhlá studie potvrzuje i úspěšný boj moringy, jako doplňkovým léčivem s hyperglykémií, tedy stavem u diabetiků, kdy se hladina glukózy v krvi zvýší nad 10 mmol/l.
Moringa umí být užitečná pomocnice při různých léčbách a výjimkou není ani cukrovka. Nevyřeší sama závažné formy diabetesu, ale prokazatelně pomůže ve spolupráci s běžnou léčbou zmírnit jeho projevy.