Hormon Zeatin – pramen mládí
Proč roste moringový strom o čtyři až osm metrů ročně? Proč tento strom znovu vyraší, i když byl zřezán až ke kořenům? „Moringa oleifera je momentálně jedinou známou rostlinou, která produkuje v dostatečném množství pro tělo nesmírně důležitý přírodní neurotransmiter zeatin, který je klíčový pro správnou distribuci aminokyselin, vitaminů, olejů, antioxidantů a minerálů tam, kde mohou skutečně přispět k udržení našeho zdraví nebo kde mohou pomoci zmírnit určitý zdravotní problém.“ Erwin Bruhns a Hans-Peter Zgraggen v knize „Zázračný strom moringa“.
Moringa, zázrak vitality
Proč roste moringa o čtyři až osm metrů ročně? Proč tento strom znovu vyraší, i když byl zřezán až ke kořenům? A přitom rozvine celou svou bohatost větví, listů, květů a plodů? Některé moringy můžete – záleží ale na tom, kde rostou, řezat i několikrát měsíčně; strom pak ročně přináší osmnáct až dvacet kilogramů výtěžku, což představuje asi tři kilogramy prášku ze sušených listů. Moringa je tak pravděpodobně nejrychleji rostoucím a zřejmě i nejvitalitnějším stromem na světě vůbec.
Moringa, nejlepší zdroj zeatinu
Zeatin se nachází i v mnoha jiných rostlinách, ale analýza Lowella J. Fuglieho dokazuje, že listy moringy mají mezi všemi dosud zkoumanými rostlinami s až 0,2 mg na jeden gram hmotnosti koncentraci zeatinu až tisíckrát vyšší než ostatní rostliny. Moringa tak představuje jedinečnou živinu s více než devadesáti zdraví prospěšnými složkami, dokonce v této oblasti je nejbohatší rostlinou na světě. Profesor Thomas Roitsch z biocentra univerzity ve Würzburgu (publikace č. 056/2004) považuje cytokiny za „přírodní pramen mládí“.
Zeatin pomáhá dopravit do buňky více živin
Zeatin optimalizuje růst buněk a buňkové dělení, přeměnu živin a přenos energie. Tento rostlinný hormon dokáže zrychlit replikaci DNA a urychlit syntézu RNA a zároveň podpořit syntézu proteinů. Zeatin hraje klíčovou roli při využití a vstřebávání životně důležitých látek, jako jsou vitamíny, minerály a aminokyseliny. Tento rostlinný hormon zvyšuje biologickou dostupnost složek potravy asi šestkrát. Zeatin přivádí pro zdravotní prevenci i léčbu životně důležité látky přesně tam, kde jsou potřebné, a pomáhá jim vstoupit do těla buňky. Patří sem také složky potlačující záněty. Můžete si klidně představit tento neurotransmiter jako drahý výtah, který přiváží živiny do buněk a navíc je umisťuje přesně tam, kde jsou potřebné. Zeatin je vlastně něco jako bohatý bufetový catering, který přijede na kolečkách ke každé buňce, aby si mohla vybrat pro svou optimální funkci a látkovou výměnu potřebné živiny. A tohle nedokáže žádná jiná látka, ani přírodní. Tam, kde selhávají běžné potravinové doplňky, například různé monopreparáty z chemických laboratoří, které navíc ještě zatěžují tělo toxiny, moringa působí jako univerzální lék. Podporuje zdravý růst buněk a působí pozitivně na „růstový faktor člověka“ a vývoj zdravých buněk.
A tak je moringa nejen nesmírně bohatým zdrojem životně důležitých látek, ale dokonce i podněcuje účinek těchto látek. A to nedokáže žádná jiná potravina! Moringa podporuje detoxikaci a očištění organismu podobně jako sinice Anabaena flos-aquae a řasa Chlorella pyrenoidosa a současně podporuje jeho výstavbu podobně jako sinice Spirulina; i v tomto směru je moringa nepřekonatelná. Skutečnost, že nedostatek životně důležitých látek a chybějící detoxikace organismu působí nejen negativně na tělo, ale i na psychiku, je již dobře známa. A právě proto představuje moringa dokonalý zdravotní elixír – lék pro tělo, duši i mysl. Moringa je přirozeným zdrojem zeatinu, což této rostlině dodává bezkonkurenční regenerační a omlazující potenciál. Pro tělo je s moringou pak naprosto snadné vytvořit si zdravou životní rovnováhu, homeostázu.
Zeatin a menopauza
Vzhledem k tomu, že zeatin jako rostlinný hormon má účinky podobné lidským hormonům, pomáhá přirozenou cestou i při úpravě hormonální rovnováhy žen a dívek. Dívky v pubertě, ženy v těhotenství, v období kojení nebo v období menopauzy by určitě měly sáhnout po fytoestrogenech, jako je právě zeatin, přičemž se zároveň mohou těšit z mnoha dalších pozitivních účinků této zázračné rostliny na své zdraví. Důkazem je, že ženy v Asii, které přijímají zeatin z moringy nebo fytoestrogeny z jiných rostlin, prakticky vůbec nepoznají problémy spojené s menopauzou.
Beta-sitosterol, účinná zbraň na ochranu srdce
Steroly se vyskytují v rostlinách stejně jako v živočiších a v jejich organizmech mají celou řadu funkcí. Cholesterol, který nacházíme u zvířat i u lidí, je nezbytný pro tvorbu hormonů, stavbu buněčných membrán a produkci vitamínu D. Cholesterol je na jedné straně životně důležitá látka, ale příliš mnoho „zlého“ LDL-cholesterolu představuje zdravotní riziko, protože zde existuje zvýšené nebezpečenství vzniku kardiovaskulárních onemocnění, především infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Beta-sitosterol je však schopen snižovat hodnoty LDL-cholesterolu v krvi. Jako „protihráč“ LDL-cholesterolu beta-sitosterol zabrání jeho vstřebávání z potravy a navíc zvyšuje hladinu lipidů v krvi. Jak je vysvětleno v části o mastných kyselinách, Moringa obsahuje kromě olejové kyseliny také další látku, která působí proti vysokým hodnotám cholesterolu. Rostlinné steroly, jako je beta-sitosterol, působí preventivně vůči problémům s prostatou a některým druhům rakoviny, jako je rakovina prostaty a tlustého střeva. Kromě toho posiluje beta-sitosterol imunitní systém, působí protizánětlivě. Normalizuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje funkci slinivky břišní, která produkuje inzulín a další důležité trávicí enzymy. Dále beta-sitosterol pomáhá také proti vředům a uvolňuje křeče. Na základě toho můžeme usuzovat, že moringa je skutečně zázračnou zbraní proti vysoké hladině cholesterolu a všem rizikům z toho vyplývajícím.
Další důležité složky stravy bránící kardiovaskulárním onemocněním
Aminokyselina arginin rozšiřuje cévy a snižuje tak krevní tlak. Vitamíny B6, kyselina listová a vitamín B12 jsou ideální pro snížení zvýšené hladiny homocysteinu, která vede k plakům uvnitř tepen, tedy arterioskleróze. Flavonoidy v moringe pomáhají „ředit krev“ a tím přispívají i k prevenci infarktu myokardu. Minerály vápník, hořčík a draslík přispívají k zvýšení srdeční činnosti a posilují pravidelný tep srdce. Selen snižuje riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Polynenasycené mastné kyseliny v moringe udržují vnitřní stěny cév pružné a snižují koncentraci „zlého“ LDL-cholesterolu. Vlákniny v moringe vážou ve střeve žlučové kyseliny, takže mohou být dobře odstraňovány. Hladina cholesterolu se sníží, protože se z cholesterolu tvoří nové žlučové kyseliny. Mnoho vědeckých studií týkajících se účinku extraktu z listů moringy potvrzuje jeho vliv na pokles triglyceridů a hladiny cholesterolu v krevním séru, stejně jako i snížení zvýšeného krevního tlaku. Jak vyplývá z pokusů na zvířatech, Moringa také zabrání oxidaci cholesterolu a chrání tak tepny před usazováním plaků.