Moringa – elixír vitality

Víme už, že moringa má řadu účinných látek, vitamínů a antioxidantů. Často však nedokážeme superpotravinám a rostlinám bohatým na různé prospěšné látky, přiřadit jejich využití v běžném životě. Pomohou nám například s únavou či vyčerpáním?

Jak jíme, tak se cítíme

Množství lidí si stále neuvědomuje úzké propojení mezi nesprávnou výživou, únavou a propuknutím různých onemocnění. Náš organismus je schopen velmi dlouho odolávat nedostatku nutrientů ve stravě a čerpá je ze svých vnitřních zásob. Tělo, jednotlivé orgány a imunitní systém potřebují k vyvážené činnosti množství vitamínů, minerálů a fytochemikálií. Únava je tak prvním signálem, že bychom se měli zastavit a přemýšlet, jestli je naše životospráva, výživa, pitný režim a pohyb v rovnováze.

Pomohou doplňky výživy?
U ranního šálku kávy přemýšlíme, jak bychom vlastně tyto nutrienty mohli do našeho těla co nejúčinněji dopravit a bojovat i proti projevům chronické únavy. Pomohou nám doplňky stravy? Určitě ano!
Vědecké studie poukazují na možnost efektivního doplňování komplexních nutrientů z rostlinné říše. Právě Moringa obsahuje množství fytochemikálií v netoxické a snadno dostupné formě. Nejvíce publikací je zaměřeno na využití vitamínů a vitamínových prekurzorů, vitamín C, beta-karoteny a fenoly, které působí jako účinné antioxidanty v prevenci škodlivých oxidačních procesů, svalové degenerace, kardiovaskulárních onemocnění a dokonce rakoviny.
Moringa má prokazatelné vlastnosti, které vám dají zapomenout na všechny nápoje obsahující kofein nebo tein odstraňující únavu jen krátkodobě. Proč si spíše nepomoci něčím méně agresivním na náš organismus? Moringa karibská funguje jako životabudič.

Máme přímé důkazy?
Ve výzkumných pracích bylo potvrzeno, že extrakt moringy zvyšuje koncentraci hemoglobinu, množství glukózy a rezervy glykogenu ve svalech a játrech. Zároveň snižuje koncentraci laktátu, triglyceridů a močoviny. Co to znamená? Tímto byl potvrzen účinný efekt extraktu proti únavovému syndromu – moringa aktivuje energetické zásoby organismu a antioxidační kapacitu tkání.
Množství látek, množství důvodů pro vitalitu
Má vysoký obsah vitamínu A a železa, které účinně bojují proti neustálé únavě a celkové vyčerpanosti organismu. Vitamin A a železo přispívají k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu zodpovědných za správný oběh kyslíku v lidském těle. Pokud máte nedostatek, vaše tělo se musí více namáhat, aby dostalo potřebnou energii, čehož následkem je pocit malátnosti a únavy.

Draslík – pilíř energie
Na vitalitu je zapotřebí i draslík. To můžete vidět například iu sportovců. Tenisté si velmi často dopřejí banán během přestávky. Moringa však draslíku obsahuje mnohem víc než toto oblíbené ovoce. Dvě kapsle prášku z listů moringy má tolik draslíku jako 7 banánů. Dostatek draslíku zabraňuje hypokalémii, chronické a svalové únavě, úzkosti, zapomínání a nesoustředěnosti a celkově symptomem přetížení.
Samozřejmě, draslík získáváme primární stravou, kterou jíme, proto není třeba zapomínat, že moringa je doplněk výživy a nejvíce je tak našemu tělu prospěšná v kombinaci s dostatkem kvalitních potravin.

Podle autorů vědecké studie publikované v roce 2016 v odborném žurnálu Oxidative Medicine and Cellular Longevity extrakt z moringy zvyšuje fyzický výkon, hemoglobin, jaterní a svalové rezervy glykogenu. Množství lidí, kteří se věnují sportu a nezapomínají na pravidelný pohyb a správnou životosprávu, si k doplnění energie moringu přidávají do smooties, pijí čaj z jejích listů nebo si ji zamíchají do jogurtů.
Odborníci a sportovci doporučují
Tento trend je již patrný i ve světě profesionálního sportu. Zejména u těch sportovců, kteří pocházejí ze zemí, kde se moringa pěstuje. Například filipínský profiboxer Manny Pacquiao si moringu přidává prakticky do každého jídla a nemůže si ji vynachválit.

Zapomeňte tedy na čtyři kávy denně a dopřejte si moringu jako ověřený životabudič. Tělu dodáte vitamíny a ono se vám za to odvděčí vitalitou a absencí únavy.

Co je únava a jak vzniká?
Únava je subjektivní pocit. Signál, který organismus vysílá, aby varoval před totálním vyčerpáním energetických zásob těla jak fyzických, tak psychických, či dokonce i obou současně. Existuje několik forem vyčerpání:

• fyzická únava – se většinou projevuje bolestí (hlavně svalů a kloubů),
• psychická zase ospalostí, sníženou pozorností, bolestí hlavy a podobně.
• chronická únava je únava organismu, která trvá minimálně půl roku a déle. Často se objevuje bez zjevnější zátěže těla či psychiky.

POZOR! Není únava jako únava!
Únava je naprosto přirozenou reakcí organismu v případě, kdy člověk prožívá větší zatížení, než je obvykle zvyklý. Pokud však psychická či fyzická zátěž naroste do extrémních rozměrů a přetrvává příliš dlouho, ke slovu se přihlásí vyčerpanost a dlouhodobá nebo chcete-li chronická únava. Ty však už rozhodně přirozené nejsou! Právě naopak, mohou být spouštěči dalších přidružených onemocnění. Proto bychom jí měli věnovat patřičnou pozornost. Jak se nadměrnému zatížení vyhnout a jak se s tímto stále běžnějším problémem dnešní doby popasovat si povíme níže.

Nejčastější příčiny únavy
Jednou z nejčastějších příčin bývá jak jinak stres. Ten bývá spouštěčem téměř každého onemocnění, ale pozor, je jich podstatně více, než by se na první pohled mohlo zdát:
• nedostatek spánku – nespavost, poruchy spánku, ponocování
• nadměrná fyzická zátěž – sportování, fyzicky namáhavá práce
• nadměrná psychická zátěž – psychický tlak, stres, trauma
• různá fyzická onemocnění – chudokrevnost, horečka, infekce
• dlouhotrvající psychické stavy – deprese, úzkosti, strach
• těhotenství – těhotenství
• obezita – přejídání se, nezdravá strava
• nadměrné teplo – přehřátí organismu, úpal, vydýchaný vzduch
• nedostatek tekutin – dehydratace
• nadměrný příjem alkoholu
• kouření

Nejčastější příznaky únavy
• stereotyp – monotónní práce, nuda
• problémy se zrakem, například rozmazané vidění. bledost v obličeji, přepadená tvář
• kruhy pod očima
• padání víček, klepání očima
• štípání očí, případně svědění
• červené až krvavé bílky
• zívání, denní ospalost,
• točení hlavy, zamlžování před očima
• bolesti hlavy
• celková svalová slabost
• celková zpomalenost
• odpovědi s latencí
• celkově zpomalené reakce – vyšší reakční doba
• poruchy koncentrace
• poruchy myšlení
• apatie, lhostejnost
• podrážděnost, kolísání nálad až agresivita
• úbytek hmotnosti

Jak bojovat proti únavě?

1. Nejdůležitější je spánek a pravidelný rytmus
Chodíte pozdě spát a spíte sotva 5 hodin? Nebo patříte spíše mezi ty, kteří rádi vyspávají? Ani jedno není správné. Ba dokonce je nadbytek spánku někdy ještě horší, než jeho nedostatek! Ideální délka spánku se pohybuje někde v rozmezí 6 až 7 hodin.
ŘEŠENÍ: Jděte VČAS a PRAVIDELNĚ spát. Nastavte si v telefonu připomínku, která vás v jisté (nejlépe v téže) hodině upozorní na to, že je čas si lehnout, abyste vašemu tělu dopřáli dostatečný čas na odpočinek a regeneraci.

2. Naučte se správně plánovat a odpočívat
Chronický únavový syndrom postihuje převážně ženy v nejproduktivnějším věku 25 až 40 let. Není divu, když je třeba myslet na děti, domácnost, práci, partnera, rodiče… Příliš mnoho úkolů v každodenním životě však vede ke snížené koncentraci, což je v konečném důsledku kontraproduktivní.
ŘEŠENÍ: Nejlepší je připravit si sytematický časový plán. TO DO seznam. Zapište si tyto povinnosti v bodech a postupně je škrtejte. Nepřepínejte své síly, snažte se vyhovět svým potřebám tak často a tak dlouho, jak potřebujete. Odpočívejte vždy, když vás k tomu vaše tělo vyzve.

3. Pusťte si do bytu více slunečního světla
Ne nadarmo se říká: „Kde nechodí slunce, tam chodí lékař.“ Světlo vyvolává tvorbu serotoninu – hormonu štěstí, který kromě dobré nálady ovlivňuje i bdělost. Je dokázáno, že zvýšený počet depresí stoupá v období podzimu a zimních měsíců. Jinak tomu není ani v severských zemích. Důvodem je právě sychravé počasí a nedostatek slunečných dní. Světlo také spouští tvorbu melatoninu, který je důležitý pro správné fungování spánkového rytmu.
ŘEŠENÍ: Odkryjte závěsy, prosvětlete svůj byt i pracovní prostor, jděte natankovat slunce během polední přestávky, projděte se, buďte aktivní a nepřeseďte celý den jen za počítačem…

4. Pravidelně větrejte
Pouze okysličený mozek může správně fungovat! V místnosti kde spíte a celou noc vydechujete, není taková koncentrace kyslíku jako na čerstvém vzduchu. Navíc se zvyšuje teplota v místnosti, která negativně ovlivňuje bdělost a navozuje pocit ospalosti.
ŘEŠENÍ: Nejlepší je, hlavně v teplých měsících, nechat pootevřené okno, případně mikrovětrání. Dostatek kyslíku má vliv nejen na dobrý a kvalitní spánek během celé noci, ale také na snazší probouzení a pocit svěžesti po celý den.

5. Dodržujte pitný režim! (nejen v letním období)
Spousta lidí zvykne pít až tehdy, když pociťuje žízeň. Přitom ten je již prvním znakem dehydratace. Pociťujete únavu, jste bez nálady, může se vám motat hlava, zavírat oči. Je to prosté: málo tekutin způsobuje snížení krevního tlaku, nižší prokrvení orgánů i mozku a následně nesoustředěnost únavu a ospalost. Nedostatek hydratace v těle přitom nezpůsobuje jen nedostatečný příjem tekutin, ale také jejich nadměrné ztráty. K těm dochází dochází například iv sauně, při horečném stavu, průjmech, zvracení případně v některých zaměstnáních (pekařství, spalovny, kuchyně apod…).
ŘEŠENÍ: Ideální je vypít už po probuzení dvě sklenice vody a během dne doplnit další dva litry tekutin – nejlépe neslazených a nesycených nápojů v podobě vody nebo čaje.

6. Nepřejídejte se, stravujte se zdravě
Všichni dobře vědí, že po vydatném obědě přichází na řadu útlum. Člověku se chce spát a neumí se pořádně soustředit na jakékoli činnosti. Nejen množství, ale také kvalita stravy hraje velkou roli. Stále více gastroenterologů se přiklání k tomu, že právě ta má výrazný vliv na střevní mikroflóru, a ta zase na naše fyzické i duševní zdraví. Ne nadarmo se žaludku říká také „druhá hlava“. Nezdravá strava snižuje naši fyzickou výkonnost, zvyšuje unavitelnost a dokonce ovlivňuje i naši náladu, stavy a projevy.
ŘEŠENÍ: Dávejte si proto alespoň pozor na to, co obědváte. Držte se tohoto pravidla: Čím mastnější jídlo, tím větší únava. Nejvhodnější je zelenina a ovoce, například čerstvý salát nebo dnes tak oblíbená zeleninová bowls.

7. Nepodceňujte sílu přírody a bylinek
Západní medicína je už jaksi zvyklá mít na každý problém lék. Bolí vás hlava? Dejte si analgetikum. Máte problém s nadýmáním? Dejte si pastilku z reklamy. Nejedna babička bylinkářka by dnes jen zakroutila hlavou. Pomoc na takové a podobné problémy najdeme totiž iv přírodě, aniž bychom se museli dopovat chemií. Možná vám jen chybí potřebné vitamíny. Není žádná novinka, že v našich končinách lidé trpí nedostatkem vitamínu D. Právě ten je spouštěčem mnoha neduhů. Nebo vám chybí Béčko, Céčko… Dříve, než vás na to tělo upozorní protireakcí, raději jí rovnou předejděte.
ŘEŠENÍ: Ideálním pomocníkem Moringa Complete moringa karibská, zelený bojovník proti únavě, která díky svému složení dodává tělu denní dávku vitamínů, minerálů a antioxidantů. Má vysoký obsah vitamínu A a železa, které účinně bojují proti neustálé únavě a celkové vyčerpanosti organismu.

8. “Natankujte se”
Mnozí z nás častokrát pociťujeme únavu, ale ignorujeme ji, protože toho máme ještě tolik na práci! V této uspěchané době se to již stalo jakousi samozřejmostí, neboť co neuděláte dnes, musíte odložit na zítra a povinnosti vás stejně doženou.
ŘEŠENÍ: Pokud máte během polední přestávky potřebu si zdřímnout, tak tak učiňte! Optimálních je „k nabití baterek“ údajně deset až třicet minut.

9. Dejte svůj život do pohybu
Stále více lidí tráví čas za počítačem či v sedavých zaměstnáních. Při nedostatku pohybu přepíná tělo automaticky do režimu spánku.
ŘEŠENÍ: Proto častokrát pomůže, pokud se občas postavíte, nebo alespoň přejdete na čerstvém vzduchu. Jako kompenzace sedavého zaměstnání je pravidelné cvičení a pohyb. Pomáhají nám udržovat si zdravé tělo i zdravého ducha. Aktivní sportování snižuje únavu a špatnou náladu i tím, že potlačuje tvorbu kortizolu, kterého máme nadbytek hlavně při stresu. Také pomáhá odbourávat vodu v těle, čímž redukuje obezitu a pomáhá v boji proti tmavým kruhům pod očima. Naopak zvyšuje tvorbu endorfinů, hlavně již zmiňovaného serotninu, čímž zlepšuje náladu a zvyšuje také energii. To je důvod, proč se po něm necítíme unavení, ale právěže odpočatější a aktivnější.

10. Neignorujte rytmus a signály svého těla
Jste unaveni? Bolí vás hlava? Máte ztuhlá záda? Normálně, řeknete si. častokrát velmi dobře víte, že unavení jste proto, že jste si „dopřáli“ nanejvýš 5 hodin spánku. že vás bolí hlava, neboť jste dnes vypili sotva sklenici vody a že vás pobolívá záda, neboť jste za počítačem přeseděli více než by bylo zdravé. Ale proč tyto signály těla ignorujeme?
ŘEŠENÍ: Naše tělo nejlépe ví, co potřebuje a dává nám to patřičně najevo. Potřebuje pravidelný rytmus, pravidelný spánek, pravidelný přísun potravy. Příroda to tak zařídila a naším úkolem není nic víc ani nic méně, než věnovat sami sobě více pozornosti.

Nadměrná únava patří do rukou lékaře
Jak jsme si již řekli, nadměrná únava je často způsobena kombinací několika faktorů – fyzických i emocionálních. Přesto existuje i řada závažnějších zdravotních faktorů, které mohou být spouštěčem nebo vedlejším účinkem oslabení organismu – jako například diabetes, chudokrevnost nebo potravinové intolerance.

Odpovězte si na následující otázky:
• Kdy se únava objevila?
• Jak dlouho to trvá?
• Cítili jste se tak už někdy?
• Začali jste brát nějaké nové léky?
V případě, že jste nenašli odpovědi na vaše dotazy a únavu neumíte připsat žádnému ze zmíněných bodů, obraťte se na lékaře, zda za tím není vážnější zdravotní příčina.

Mohlo by vás zajímat: